Jogi čaj

Jogínsky, ajurvédsky čaj. Počuli ste už o ňom? Je to čajík pripravený zo semien a korenín bežne dostupných aj u nás. Úžasne chutí a krásne prehreje organizmus, preto je vhodný najmä v zimných mesiacoch, alebo keď máte pocit chladu. 

Čajík som si prvýkrát pripravila ešte v Anglicku, kde som žila niekoľko rokov. Kto ste v Anglicku boli, asi viete, že chlad sa tam drží aj v letných mesiacoch a takýto čajík je vhodný celoročne. 🙂 Pamätám si, ako nádherne prevoňal celý náš starý chladný viktoriánsky dom a každý sa ma pýtal, čo za špecialitu som to varila.

Recept na čajík je naozaj jednoduchý, ingrediencie máte pravdepodobne v zásuvke s koreninami. Tak poďme na to. 🙂

Budeme potrebovať:

  • 20 ks čierneho korenia
  • 15 ks klinčekov
  • 3 celé škorice
  • 20 semiačok kardamonu
  • zázvor (asi polovica stredného)
  • 1 sáčok čierneho čaju

Postup:

Vo väčšom hrnci necháme zohriať vodu (asi 4-5 litrov, ak chcete menej čajíku prispôsobte si množstvo ingrediencií). Pripravíme si zázvor, nemusíte ho šupať, stačí nakrájať na cca 8 plátkov, množstvo podľa chuti. Na doštičku si pripravte semiačka kardamonu a plochou stranou noža ich rozpučte, aby sa jemne otvorili. 

Po zovretí vody vhoďte všetky ingrediencie okrem čierneho čaju do hrnca, prikryte pokrievkou a nechajte variť zhruba 30 minút. Potom odstavte z ohňa, vhoďte čajové vrecúško a nechajte vylúhovať ďalších 3-5 minút.

Tadááá, čajík je hotový a  môžete podávať. Na zjemnenie odporúčam rastlinné mlieko, mne čajík veľmi pripomína chai tea a ten mám rada s mliečkom, preto určite vyskúšajte aj túto variantu.

Účinky:

Koreniny v čajíku sú veľmi zahrievajúce, to budete hneď po vypití určite cítiť. Okrem toho vďaka obsahu čierneho korenia podporuje trávenie, cirkuláciu krvi a má tiež antioxidačné vlastnosti. Kardamon ničí zlé baktérie v črevách, má protizápalové vlastnosti, bojuje proti prekysleniu organizmu, poradí si s plynatosťou. Klinčeky sú taktiež protizápalové, pomáhajú pri liečbe cukrovky a respiračných ochoreniach. Škorica – podporuje pružnosť ciev a žíl, znižuje hladinu cukru v krvi, podporuje liečbu peptických vredov žalúdka a podporuje prekrvenie končatín. Zázvor podporí imunitu, bráni vzniku rakoviny, bojuje proti plesňovým infekciám a podporuje zdravé trávenie. 

Účinkov je omnoho viac, vybrala som tie, z môjho pohľadu najdôležitejšie. 🙂

 

Verím, že vám bude čajík chutiť a spríjemňovať jesenné večery, či chvíle, kedy potrebujete podporiť imunitu alebo doplniť energiu. Dobrú chuť. 🙂

Joga nie je len cvičením, pre mňa je časom, kedy vnímam samú seba. Svoj dych, svoje telo, svoje myšlienky a postoje.

Ďalšie informácie

Kontakt

joga.s.hankou@gmail.sk

Sledujte ma na:

Pridaj komentár